Do czego wykorzystywany jest tłuczeń?
Tłuczeń jest znanym kruszywem pochodzenia naturalnego, który pozyskuje się w efekcie rozdrabniania skał litych. Jest materiałem trwałym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Nie zmienia swoich właściwości pod wpływem mrozu ani wysokich temperatur, dzięki czemu znajduje wszechstronne zastosowanie nawet w najbardziej wymagających warunkach. Najszerzej wykorzystuje się go w branży budowlanej. Do czego konkretnie służy? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Tłuczeń – co warto wiedzieć o tym kruszywie
Tym, co charakteryzuje tłuczeń, jest przede wszystkim nieregularny kształt. Kruszywo występuje w różnych frakcjach. Najczęściej jednak dostępne jest w postaci niewielkich kamieni, które mogą przypominać ostrosłupy lub sześciany. Jego cechą charakterystyczną jest też szorstka powierzchnia. Uziarnienie oscyluje zwykle w granicach od 31,5 do 63 mm. Dzięki takim ostrym i chropowatym ziarnom kruszywo wyróżnia doskonała przyczepność do podłoża, która przekłada się na jego późniejsze zastosowanie.
Kiedy i do czego wykorzystuje się tłuczeń?
Tłuczeń, tak, jak pozostałe znane kruszywa, wykorzystuje się głównie podczas robót drogowych oraz prac budowlanych. Najczęściej służy do utwardzania terenu lub tworzenia stabilnych nawierzchni drogowych o różnym przeznaczeniu. Znajduje zastosowanie zarówno przy budowie dróg, jak i chodników, ścieżek rowerowych czy też podjazdów i parkingów. Szeroko wykorzystywany jest również jako podkład pod tory kolejowe. Mimo że w większości pełni funkcje podsypki, może też stanowić składnik różnych mieszanek budowlanych. Przykładem jest beton.
Rola opisywanego kruszywa jest także nieoceniona m.in. w przypadku budowy warstw służących do odprowadzania wody i wilgoci. Tłuczeń znajduje zastosowanie m.in. przy budowie umocnień rowów odwadniających czy też przy uzdatnianiu terenów podmokłych pod budowę obiektów o różnym charakterze. Poza tym może zostać wykorzystany w ogrodach na terenie prywatnych posesji. Sprawdza się np. jako materiał na ścieżki. Niekiedy stosuje się go również przy tworzeniu rabat ogrodowych oraz skalniaków.