Jak wykonać schody z betonu?
Jednym z ważniejszych elementów konstrukcji większości domów jednorodzinnych czy obiektów użytkowych są niewątpliwie schody. Często są niezbędne do tego, aby dostać się do budynku oraz przemieszczać się pomiędzy piętrami. Warto zdecydować się na wykonanie ich z takiego materiału, który będzie przede wszystkim trwały i bezpieczny. Właśnie dlatego nierzadko osoby, które muszą je wykonać, decydują się na schody z betonu. Jak wyglądają prace montażowe krok po kroku i o czym należy pamiętać, przeprowadzając je?
Przemyślany projekt, czyli podstawa skutecznych prac
Osoby, które kiedykolwiek stawiały dom czy inny budynek użytkowy, wiedzą, jak ważne jest rozsądne zaplanowanie prac. Dzięki temu można nie tylko precyzyjnie określić, jaka ilość materiału z wytwórni betonu będzie potrzebna, ale również uniknąć kosztownych pomyłek. Projekt powinien zawierać między innymi rysunki i opisy, liczbę prętów zbrojeniowych czy informację o klasie betonu. Jeżeli chodzi o betonowe schody, to należy przede wszystkim pamiętać, że aby były funkcjonalne, bezpieczne i wygodne, powinny mieć nie mniej niż 3 stopnie i nie więcej niż 10 stopni. Oprócz tego ważne są też wymiary, czyli:
- wysokość stopnia około 17 cm,
- szerokość stopnia 25-32 cm,
- szerokość biegów minimum 80 cm,
- wysokość balustrady min 90 cm.
Jak przeprowadzić prace krok po kroku?
Mając przygotowany projekt wykonania schodów betonowych, można przejść do przeprowadzania prac. Pierwszym etapem jest szalowanie, czyli układanie desek od góry do dołu wzdłuż biegów. Następnie szalunki muszą być podparte stemplami (trzeba je ustawiać w odległości 1 metra). Kolejnym krokiem jest określenie kształtu stopni, co należy zrobić za pomocą desek, które będą przybite do ściany i deskowania bocznego.
Etapem, na który warto zwrócić szczególną uwagę, jest zbrojenie. Jego ułożenie jest uzależnione głównie od rodzaju konstrukcji schodów. Zbrojenie musi być ułożone na podkładach dystansowych, dzięki czemu można stworzyć otulinę z betonu. Ostatnim etapem jest betonowanie, które powinno być poprzedzone zwilżaniem. Niezwykle ważne jest, aby wylewanie rozpoczęło od dołu i było skończone na górze. Należy też pamiętać o tym, aby po zakończeniu prac zwilżać schody przez około 2 tygodnie.