Jakie artystyczne zastosowanie ma beton?
Beton jest jednym z najczęściej używanych materiałów we współczesnym budownictwie. Przez lata był ceniony za trwałość i odporność, lecz jednocześnie krytykowany za nieatrakcyjny wygląd. Wiąże się to przede wszystkim z nadmiarem betonowych obiektów, które wprowadzają szarość i stwarzają efekt przytłoczenia. Jednak w ostatnich latach beton nabrał większego znaczenia artystycznego.
Od wytrzymałości po estetykę
Betonn jest materiałem wytrzymałym i tanim. Choć łatwo się go urabia, to z tradycyjnych mieszanek nie da się stworzyć nietypowych kształtów. Są jednak dodatki, które wzmacniają jego strukturę lub sprawiają, że jest na tyle rzadki, by wypełnił skomplikowane formy. W ten sposób wytwarzane są fontanny, stoliki i donice, które umieszcza się w parkach, skwerach, deptakach i na placach zabaw. Beton jest również popularny na działkach domów prywatnych. Współczesne betonowe przęsła, z których wykonuje się ogrodzenia, mają naniesione estetyczne struktury nadające lekkości. Nie przypominają topornych konstrukcji sprzed kilkudziesięciu lat. Innym rodzajem ogrodzenia z tego materiału są betonowe słupki ozdobne, które z przęsłami metalowymi lub drewnianymi prezentują się niezwykle elegancko. Beton popularny jest także w ogrodach. Wytwarza się z niego rzeźby, fontanny, mostki, ściany wody oraz inne obiekty małej architektury. Doskonale wkomponują się z naturalną zielenią.
Rola betonu w aranżacjach wnętrz
Beton jest także popularnym materiałem wybieranym do współczesnych stylów aranżacyjnych. Jego chłodna, surowa struktura doskonale komponuje się z drewnem i metalem, prostymi meblami oraz dużymi przestrzeniami. Stanowi on podstawę stylu industrialnego, lecz jest również chętnie wybierany do innych wnętrz o stonowanych kolorach. Ściany i podłogi wytwarza się z betonu architektonicznego, który może stworzyć powierzchnię gładką, przecieraną, płukaną, fakturalną lub z odciśniętym motywem. Za jego pomocą można także wykończyć blaty, zlewy i umywalki. Oczywiście z tym materiałem nie można przesadzić, by wnętrze nie stało się zbyt szare i przytłaczające. Beton najlepiej prezentuje się w dużych powierzchniach, szczególnie gdy jest położony tylko na największej ścianie. Można nim także wykończyć kominek, wykusz i wnękę. Po nałożeniu warstwy wosku lub żywicy beton nada się również do wnętrza kabiny prysznicowej.
Toporne bryły betonowe z biegiem lat zaczęły przyjmować coraz wdzięczniejsze kształty. Dzięki temu szary beton uatrakcyjnia parki i deptaki, a także częściej pojawia się w prywatnych ogrodach i wnętrzach domów. Materiał ten może być tworzywem artystycznym o wysokich wartościach, o ile jego ilość i kształt nie będą zbyt przytłaczające.