Jakie zastosowanie mają palisady betonowe?
Palisady betonowe to elementy małej architektury, które prezentują się niezwykle estetycznie i dekoracyjnie. Jednak ich funkcją nie jest jedynie ozdabianie ogrodu. Spełniają one bowiem wiele praktycznych, pożytecznych zadań. Sprawdź, jakie zastosowanie mają palisady betonowe, jakie ich rodzaje można wyróżnić oraz jak je montować.
Do czego mogą posłużyć betonowe palisady?
Palisady z wytrzymałego, odpornego na uszkodzenia betonu, posłużyć mogą do wzmocnienia oraz wykończenia ogrodowych alejek, ustabilizowania nasypów, a także do zabezpieczenia ziemi przed obsypywaniem się. Palisady z betonu wytyczą stanowisko na ogrodowego grilla, paleniska czy gazonu oraz stanowić będą wygodne i antypoślizgowe stopnie schodów zewnętrznych. Wysokie palisady idealnie posłużą do zabezpieczania skarp oraz konstrukcji na wzniesieniach, niższe oddzielą strefy dla pieszych w ogrodzie. Palisady z oferowanego przez nas betonu ponadto:
- wyeliminują konieczność dostosowywania i docinania elementów przy ścieżkach krętych,
- sprawdzą się przy budowie tarasów, ogródków skalnych i rabat,
- posłużą jako murki oporowe.
Jakie rodzaje palisad betonowych można wyróżnić?
Palisady z betonu można podzielić ze względu na ich kolor na ceglaste, grafitowe, żółte lub imitujące kamień. Drugim kryterium podziału będzie ich kształt, ze względu na który palisady z betonu dzielimy na te o nierównym kształcie, najczęściej imitujące kamień naturalny i najbardziej uniwersalne, nadające się do ogrodu w każdym stylu, oraz okrągłe.
Palisady okrągłe posiadają średnicę do dziesięciu centymetrów i wysokość od trzydziestu centymetrów do stu. Tego typu palisady najlepiej nadawać się będą do oddzielenia rabaty od trawnika oraz do umocnienia skarpy. Z betonu można również produkować palisady o kanciastych kształtach, które idealnie sprawdzą się w nowoczesnych, minimalistycznych ogrodach. Służą one również do wykończenia schodów.
Jak wygląda montowanie palisady z betonu krok po kroku?
Palisady z betonu montuje się na warstwie podsypki, czyli mieszaninie piachu z cementem, co zapewni odpowiednią stabilizację elementów obmurowania. Pod podsypką umieść warstwę gruzu bądź żwiru, co dodatkowo zwiększy stabilność palisady. Konstrukcję osadza się na wysokości jednej trzeciej głębokości wykopów, a sam wykop zalewa dziesięciocentymetrową warstwą chudego betonu. Palisady najlepiej układać przy wykorzystaniu poziomicy. Pamiętaj również, aby po ułożeniu i zastygnięciu betonu zlikwidować przestrzeni między palisadami a gruntem, dosypując w nie ziemię.