Kiedy niezbędna jest niwelacja terenu?
Definicja niwelacji terenu zaczerpnięta z geodezji, oznacza wyznaczanie różnic pomiędzy poszczególnymi punktami znajdującymi się na działce budowlanej. Dzięki tym danym geodeci tworzą siatkę wysokościową terenu, która dostarcza różnych potrzebnych informacji przed rozpoczęciem budowy. Dzięki temu będziemy, wiedzieli jak kształtuje się teren naszej działki i będziemy mogli zaplanować roboty ziemne.
Profilowanie terenu
I tak wiedząc już, gdzie znajdują się wzniesienia, hałdy, dołki, znając pochylenie terenu, możemy przystąpić do jego profilowania. Często ta czynności również jest nazywana niwelacją, co wprowadza zamieszanie w pojęciach. Profilowanie to wyrównywanie powierzchni gruntu rodzimego. Nadawany jest odpowiedni kształt powierzchni w zależności od dalszego wykorzystywania działki. Inaczej przygotowuje się teren pod dom, inaczej pod ogród i jeszcze inaczej pod drogę. Niwelowanie terenu nie jest pracą budowlaną, dlatego nie potrzebujemy na nią zezwolenia. Można ją powierzyć specjalistom, gdyż posiadają odpowiedni sprzęt, ale również można ją wykonać samodzielnie. Ważne, aby pamiętać, że spadek powinien kierować się od domu do granicy działki. Jeśli myślimy o trawniku, pamiętajmy, aby unikać tworzenia dołków, gdyż tam będzie gromadziła się woda. Na wyrównanej powierzchni nie możemy zasadzić roślin. Podczas tego procesu zostaje zerwana warstw humusu, więc należy nawieźć żyzne podłoże.
Kiedy należy przeprowadzić niwelację terenu?
Niwelację terenu należy przeprowadzić właściwie przy każdym typie prac budowlanych, zarówno przed budową domu jak i drogi. Jest to o tyle ważny element na miejscu budowy, że profesjonalnie wykonana, gwarantuje stabilność obiektu, który powstanie na tym terenie. Umożliwia dowolne kształtowanie terenu i pozwala na zaplanowanie odwodnienia działki.